Nacionalinė NVO koalicija inicijavo susitikimų ciklą su XIX Vyriausybe ir Seimu, pradėjusiais darbą praėjusių metų pabaigoje. Per kiek daugiau nei per keturis mėnesius buvo susitikta su:
- ministru pirmininku Gintautu Palucku,
- Seimo pirmininku Sauliumi Skverneliu,
- Teisingumo ministru Rimantu Mockumi,
- Vidaus reikalų ministru Vladislavu Kondratovičiumi,
- Užsienio reikalų ministru Kęstučiu Budriu,
- Socialinės apsaugos ir darbo ministre Inga Ruginiene.
Taip pat įvyko susitikimai su Seimo Švietimo ir mokslo, Žmogaus teisių, Teisės ir teisėtvarkos bei Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetų pirmininkais ir nariais bei Seimo frakcijų atstovais.
Šių susitikimų tikslas – siekti aktyvesnio, nuoseklesnio ir sistemingo nevyriausybinių organizacijų įtraukimo į viešosios politikos formavimą ir sprendimų priėmimo procesus. Jų metu buvo akcentuoti šie pagrindiniai klausimai:
- NVO įtraukimas į įstatymų leidybos procesus. Pabrėžėme, kad NVO įsitraukimas yra būtinas nuo teisės aktų rengimo iki jų svarstymo ir priėmimo.
- 1,2 % GPM skyrimo mechanizmo išsaugojimas. Siūlėme išlaikyti dabartinį 1,2 % GPM skyrimo mechanizmą, kai GPM paramą gali gauti NVO ir meno kūrėjai. Šis paramos būdas, prieš 20 metų sukurtas būtent pilietinės visuomenės stiprinimui, yra kritiškai svarbus nevyriausybiniam sektoriui. NVO neturėtų konkuruoti su iš valstybės biudžeto finansuojamomis įstaigomis.
- Pasirengimas krizėms ir NVO vaidmuo. Nuolat akcentavome nevyriausybinio sektoriaus krizių akivaizdoje svarbą ir kvietėme valstybės institucijas aktyviau įtraukti NVO į pasiruošimo krizėms planavimą bei numatyti tinkamus resursus jų įgalinimui.
- NVO fondo įkūrimas. Diskutavome apie poreikį steigti fondą, kaip atskirą juridinį vienetą, siekiant didesnio skaidrumo ir nepriklausomumo ir taip stiprinant pilietinį sektorių Lietuvoje.
- Apyvartinių lėšų poreikis NVO. Pristatėme apyvartinių lėšų ir kofinansavimo poreikio, įgyvendinant didelio mąsto tarptautinius projektus, problematiką bei pasiūlėme galimus sprendimo kelius.
- Viešųjų pirkimų iššūkiai. Kėlėme klausimus dėl NVO neperkančiųjų/perkančiųjų statuso situacijos ir taikymo praktikos. Neaiškus PO/NPO kriterijų taikymas NVO gali sukelti papildomos administracinės naštos bei užkirsti kelią dalyvauti įvairiuose projektuose.
- Alternatyvi karinė tarnyba. Aptarėme galimybes plėsti alternatyvios karinės tarnybos, kaip pilietinės tarnybos, modelį – siūlytume sudaryti sąlygas jauniems žmonėms ją atlikti nevyriausybinėse organizacijose, taip stiprinant pilietinę visuomenę ir jos atsparumą.
- Ataskaitų teikimas Registrų centrui. Teikėme pasiūlymus, kaip pagerinti ir supaprastinti metinių veiklos ir finansinių ataskaitų teikimo procesą. Taip pat atkreipėme dėmesį į galimus iššūkius NVO, susijusius su nuo 2024 m. liepos 1 d. įsigaliojusia automatine administracinių nusižengimų protokolų surašymo tvarka organizacijoms, kurios laiku nepateikia ataskaitų Registrų centrui.
- NVO vaidmuo 2027 m. Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybos procese. Aptartas tęstinis bendradarbiavimas su Užsienio reikalų ministerija, siekiant užtikrinti nevyriausybinių organizacijų įtraukimą į visus pirmininkavimo ciklo etapus – nuo prioritetų rengimo iki renginių įgyvendinimo ir komunikacijos. Atkreiptas dėmesys į būtinybę užtikrinti veiklų/erdvių/komunikacijos prieinamumą asmenims su negalia.
- Regioninė politika. Ministerijose ir Seime aptarėme naujai kuriamos Regionų ministerijos koncepciją, išsakėme pastabas ir atkreipėme dėmesį į galimus iššūkius svarstant nevyriausybinių organizacijų srities koordinavimo perdavimą šiai ministerijai.
- Užsienio politika ir parama Ukrainai. Ne kartą diskutavome apie įtraukią užsienio politiką, vystomąjį bendradarbiavimą ir pagalbą Ukrainai bei joje veikiančioms NVO.
Susitikimų metu Nacionalinės NVO koalicijos atstovai ir nariai taip pat pristatė konkrečias savo sričių aktualijas: švietimo, vaikų apsaugos, socialinio verslo, aplinkosaugos, jaunimo politikos, meno kūrėjų teisių ir kitose srityse.
„Susitikimų su naujos Vyriausybės atstovais inicijavimas – tai mūsų nuoseklios pastangos užtikrinti, kad NVO sektorius būtų lygiavertis valstybės partneris visuose teisėkūros etapuose,“ – sako Nacionalinės NVO koalicijos vadovė Gaja Šavele ir priduria: „Politikams nuolat primename, kad pilietinės visuomenės įtraukimas į sprendimų priėmimą yra ne tik formalumas, bet ir šalies demokratijos stiprybės rodiklis“.
Puslapyje Renginiai ir susitikimai skelbiame apie visus renginius ir susitikimus, kuriuose dalyvauja Nacionalinės NVO koalicijos atstovai
Šios veiklos – Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos finansuojamo projekto „Strateginė advokacija ir įtraukimas: nacionalinių skėtinių NVO stiprinimas“ dalis.