Daugiau nei šimtas žmonių dalyvavo Pilietinio atsparumo forume „Pasirengimas krizėms ir NVO vaidmuo: kaip užtikrinti tikrą įtraukimą“. Lietuvos Raudonojo Kryžiaus, Lietuvos Carito, Maisto banko, Maltiečių ir kitų nevyriausybinių organizacijų atstovai kartu su savivaldybių, Krašto apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo, Vidaus reikalų ministerijų, LR Prezidentūros bei Nacionalinio krizių valdymo centro atstovais diskutavo apie efektyvesnį pasirengimą krizėms ir pilietinio atsparumo stiprinimą.
„Pastarųjų metų patirtis – tiek COVID-19 pandemijos, tiek rusijos karo prieš Ukrainą kontekste – aiškiai parodė, kad nevyriausybinės organizacijos yra esminis ramstis valstybei krizių metu. Gebėdamos greitai mobilizuoti išteklius ir savanorius, teikti kritinę pagalbą krizių metu įrodė, jog NVO įtraukimas į pasirengimo ir atsako mechanizmus yra gyvybiškai svarus. Šis forumas – žingsnis siekiant užtikrinti, kad krizinių situacijų metu NVO turėtų ne tik pripažintą, bet ir aktyvų vaidmenį, kartu su tinkamu pasirengimu ir resursais,” – pabrėžė Gaja Šavelė, Nacionalinės NVO koalicijos vadovė.
Pasak dalyvių, sisteminio bendradarbiavimo vis dar trūksta, o jis yra būtinas siekiant įveikti esamus barjerus tarp NVO ir valstybės institucijų tiek nacionaliniu, tiek savivaldybių lygmeniu. Efektyviam krizių koordinavimui reikalinga ilgalaikė platforma, aiškūs komunikacijos kanalai ir nuoseklus tęstinumas – nuo bendrų mokymų bei pratybų iki praktinio bendradarbiavimo realiose situacijose. Akcentuota ir būtinybė stiprinti NVO pasirengimą krizėms, didinant jų galimybes proaktyviai prisidėti prie ekstremalių situacijų valdymo. „Didžiausias dėmesys turi būti skiriamas tvaraus finansavimo užtikrinimui, kuris leistų kokybiškai pasirengti krizėms, organizuoti savanorių mokymus ir papildyti bazinius resursus,“ – teigė forumo organizatoriai.
Taip pat pabrėžta praktinio pasirengimo svarba – sutarta organizuoti reguliarias stalo ir lauko pratybas, sudaryti aiškų jų planą ir užtikrinti NVO įtraukimą į ekstremalių situacijų planavimą. Be to, toliau bendradarbiaujant su organizacijų ir Socialinės apsaugos ir darbo ministerija planuojama toliau kurti išsamų NVO galimybių žemėlapį, kuris padėtų efektyviau pasiruošti nelaimėms.
Sukurta platforma konstruktyviam dialogui turėtų būti esminė norint išryškinti esamas spragas ir pateikti konkrečius sprendimų pasiūlymus. Dalyvių išsakytos įžvalgos bus toliau plėtojamos ir pristatytos valstybės institucijoms bei visuomenei. Planuojama reguliariai organizuoti panašaus formato susitikimus, siekiant užtikrinti nuolatinį dialogą, sklandų bendradarbiavimą ir pažangos stebėseną. Tik veikdami išvien galima pasiekti tvarius rezultatus ir sustiprinti Lietuvos pilietinį atsparumą.
Nuotraukų autorius: Alfredas Pliadis, Krašto apsaugos ministerija